INTENCJE MSZALNE OD 14 DO 20 STYCZNIA 2019 ROKU

PONIEDZIAŁEK - 14 STYCZNIA
    06:30 - Z okazji 70 r. urodzin Teresy Rajtor z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo zdrowie i opiekę Matki Bożej
    - Za + męża, ojca i dziadka Stanisława Wcisło w 1. r. śm. i za ++ z rodziny
    - Za ++ z rodziny Pilarski, Kazior, Ludwig i Gerlich oraz za Konstantynę i Jana Kutyma

WTOREK - 15 STYCZNIA
    06:30 - Z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego dla Marcela Blusch z ok. 20 r. urodzin
    - Za + męża ojca i dziadka Zbigniewa Piątek w 1. r. śm. oraz za ++ rodziców z rodziny Piątek i Maruszczyk
    - Za + Grzegorza Ochwatowskiego (od cioci Edyty od kuzynek Agnieszki z rodziną, od Agaty z rodziną i od Andrzeja Reguły)

ŚRODA - 16 STYCZNIA
    06:30 - Do Miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II za czcicieli Miłosierdzia Bożego i w intencjach zanoszonych do Miłosierdzia Bożego w każdy 1-wszy piątek miesiąca
    - Z prośbą o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla Filipa Gleń z ok. 18 r. urodzin
    - Za ++ rodziców Józefa i Annę Panicz, ++ Wincentego Matysiak, Gotharda Koloch, Karola Jendrzej, + ks. prałata Gerarda Kałużę i d.cz.

CZWARTEK - 17 STYCZNIA - WSPOMNIENIE ŚW. ANTONIEGO, OPATA
    06:30 - Do Bożej Opatrzności z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i zdrowie w rodzinie Puzik oraz za + ojca Jana Mróz w 1 r. śm.
    - Za + matkę Genowefę Bańkowską w 1 rocz. śm. i za + ojca Stanisława
    - Za + ojca Bolesława Sołtys w 15. r. śm., mamę Genowefę, brata Wiesława, za ++ z rodzin Sołtys, Kuca i Kotarski

PIĄTEK - 18 STYCZNIA
    06:30 - Za + Irenę Kulej (od pracowników Przedszkola nr 2)
    - Za + Stanisławę Górecką (od Marii Pierwoła z rodziną)
    - Za + Fryderyka Pałetko (od siostry Dyśki z rodziną)

SOBOTA - 19 STYCZNIA - WSPOMNIENIE ŚW. JÓZEFA SEBASTIANA PELCZARA, BISKUPA
    06:30 - Za ++ dziadków Walentego i Pawła
    - Za + Stanisławę Górecką (od brata Franka Góreckiego)
    13:00 - o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i zdrowie w rodzinie Róży i Ryszarda Krawczyk z ok. 60 r. ślubu
    18:00 - Za ++ Elżbietę, Eugeniusza, Emilię, Jana i Mieczysława Pakietów oraz wszystkich ++ z tych rodzin

NIEDZIELA - 20 STYCZNIA - II NIEDZIELA ZWYKŁA
    06:45 – Z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Piotra Biernat i całej jego rodziny i za ++ z jego rodziny
    08:00 - Za ++ rodziców chrzestnych Ursulę i Rudolfa oraz ++ z rodziny Burkert, Joszko, + ks. prałata Gerarda Kałużę i d.cz.
    - Za + Michała Łuczko w 10 rocz. śmierci, ++ z rodziny Łuczko, Mentel i Pawlik
    09:30 Suma - Do Bożej Opatrzności za wstawiennictwem Matki Bożej z podziękowaniem za otrzymane zdrowie i łaski prosząc o dalszą opiekę Bożą z ok. 90 r. urodzin Adeli Mioduszewskiej i błogosławieństwo Boże dla całej rodziny
    11:00 - Za + mamę, babcię Martę, + męża Piotra, ++ teściów, dziadków, ++ z rodziny Kempa, Wieczorek i d.cz.
    - Za ++ dziadków Jana i Zofię Dziewulskich, Czesława i Leonardę Śliżewskich
    15:00 - Szpital - Za + syna Adama Hurek i + ojca Joachima Hocwik z ok. urodzin oraz ++ rodziców Jadwigę i Franciszka Hurek i ++ z pokrewieństwa
    16:15 - Nieszpory
    17:00 - Za + ojca Mariana w rocz. śmierci, mamę Katarzynę, dziadka Józefa, babcię Marię oraz dziadków Mariannę i Stefana

środa 23 Sty 2019

Historia Parafii

Super User. Posted in Parafia

Historia Parafii

św. Jana Chrzciciela w Ozimku

Powstanie Ozimka

Historia utworzenia ozimskiej Parafii bardzo mocno łączy się z powstaniem samego miasta. Dlatego warto zaznaczyć, że Ozimek powstał jako osada hutnicza przy budowie huty żelaza w latach 1753-1754. Początkowo było to miejsce zamieszkania urzędników i wykwalifikowanych hutników. Z czasem jednak, rozwój huty powodował napływ nowych pracowników, a tym samym powstawanie nowych kolonii. W 1769roku założono wieś Lasy (dzisiejsza ul. Wyzwolenia), w 1781 roku powstaje kolonia Antoniów, a w 1782 roku tzw. Niwa Schodnia.

Na początku XX wieku w Ozimku było 40 katolików i 26 ewangelików, zaś w miejscowości Lasy mieszkało 289 katolików, 119 ewangelików i 10 osób wyznania żydowskiego.

Ogromny rozwój miejscowości następuje dopiero po 1945r, a wiąże się to z rozbudową stalowni. W 1945 roku Ozimek uzyskał prawa osiedla, a w 1962 roku został podniesiony do rangi miasta. Na koniec 1965 roku miasto liczyło 3800 mieszkańców.

Początkowo mieszkańcy Ozimka przynależeli do Parafii św. Mikołaja w Szczedrzyku, uczęszczali jednak do kościoła w Krasiejowie, który był obsługiwany przez proboszcza ze Szczedrzyka.

Powstanie Parafii

Znaczna odległość Ozimka od Krasiejowa, a dodatkowo rosnąca liczba mieszkańców sprawiają, że rozpoczynają się starania o utworzenie w Ozimku samodzielnej Parafii.

W 1930 roku ks. kard. Adolf Bertram, arcybiskup wrocławski, zamianował ks. Brunona Thomasa kuratusem, czyli samodzielnym duszpasterzem w Ozimku. Huta udostępniła dla potrzeb katolików barak zakładowy, w którym wcześniej (1923-1928) mieściła się szkoła katolicka. 7 maja 1930 roku ks. Bruno Thomas odprawił pierwszą Mszę świętą w Ozimku, w tzw. Notkirche, czyli baraku hutniczym.

Obszerniejsza historia Parafii Św. Jana Chrzciciela w Ozimku do pobrania: POBIERZ

Środa II tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy
23 stycznia 2019r.